A vakolás menete: Részletes útmutató vakoláshoz

A vakolást többnyire szakképzett kőművesek szokták végezni, mivel nem tartozik a legegyszerűbben elvégezgető munkák közé, azonban, ha megfelelően felvértezzük magunkat a legfontosabb tudnivalókkal, akkor a kisebb javításokat, akár magunk is elvégezhetjük.

A habarcs kikeverését és annak használatát, valamint a vakolás menetét azért is érdemes elsajátítani, mert az egyszerűbb munkákra, gyakran nagyon nehéz szakembert találni. Cikkünkben további részében a vakolással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglaltuk össze.

A fal típusának meghatározása

Első lépés, a fal típusának meghatározása, hiszen ennek alapján tudunk választani a vakolóanyagok közül.

Az előkészületek során elsősorban le kell verünk a málló vakolatot és portalanítanunk kell.

Fontos, hogy a fal ne nedvesedjen és teherbíró legyen. Vályogfal esetében vakolaterősítő hálóra is szükség lesz, így tud a vakolóanyag rendesen feltapadni.

Ugyanakkor a régi módszer is alkalmazható. A vékony drótok és a 200-as szögek alkalmazása. Olyan felület esetén, ahol nehezen tapad a vakolat, érdemes a hálót beszerezni.

Téglafalak esetében nem szükséges a háló használata. Munkakezdés előtt érdemes takarófóliával védekezni a vakolat padlóra fröccsenését. 

Készítsük elő a falat a vakoláshoz

Miután portalanítottunk, elő kell fröcskölni a fala, úgymond gúzolni. Ezáltal megtapad a vakolóréteg.

Előfröcskölés során használhatunk zsákos előfröcskölőket, de a kézzel kevert híg cement és homok 1:3 arányú keveréke is megfelelő. Abban az esetben ha a falat védeni kell a víztől, a cement-homok keverékbe plasztifikáló, tapadást javító anyagokat is keverjünk.

Kőműves serpenyővel, vagy vakolatfröcskölővel végezzük el az előfröcskölést. Majd a fröcskölés után az előzőleg felvitt réteget simítófával egyengessük el. Ezek után egy vakolatfésűvel érdesítsük. Meg kell várni míg a felvitt réteg megszárad. Ez minimum 24 órát vesz igénybe és ezután folytathatjuk a vakolást.

Ha a szakasz szélesebb, mint 2 méter, akkor vezetősávot kell kialakítanunk a vakolandó felület közepén. Ha kisebb részen dolgozunk, akkor nincs szükség külön vezetősávra, a falszélek is elegendőek.

A vezetősávot felhordhatjuk a vakolóanyagból, illetve habarcsba ágyazott vakolóprofilt is használhatunk.

A vakolás

A vakolást a vezetősáv száradása után 1-2 órával kezdhetjük el. Az egyenletes végeredmény érdekében zsákos vakolóanyagot használjunk.

Egyszerre inkább kevesebb anyagot vigyünk fel, mert a lehúzásnál úgyis leszedjük a felesleget. Fontos, hogy a felvitt réteg mindenhol egyenletes legyen.

A lehúzáshoz 2 m hosszú fa vagy alumínium lécet használjunk. Az előző réteg csak annyira száradjon meg, hogy a következő réteggel egybe tudjon épülni, így lesz a végeredmény egyenletes.

A vakolás utolsó lépése

A vakolat megszáradása után szükség van még egy simító vakolatréteg felhordására. Ez a réteg sokkal hígabb anyagból kell legyen, mint az alapréteg.

A felület simasága érdekében használjunk speciális polisztirol simítót és a réteg ne legyen vastagabb 3 mm-nél. Amint ez a réteg is megszáradt, elkészültünk és elkezdhetjük a festést, vagy a tapétázást.