Idén nyolcadik éve annak, hogy március 20-án a Halak Napját és harmadik éve, hogy a Halőrök Napját ünnepeljük.
A Magyar Haltani Társaság (MHTT) kezdeményezésére az Agrárminisztérium halgazdálkodási főosztálya a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz), a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Mahal), valamint az Akvaristák Magyarországi Egyesülete közös döntése értelmében 2017 óta március 20-án hazánkban a Halak Napját ünnepeljük.
A kezdeményezés eszmei alapja az volt, hogy legyen egy olyan nap az évben, amikor a halakra terelődjön a figyelem, a halak kerüljenek középpontba, de ünneplésük mintegy ökomenikus módon történjen, függetlenül attól, hogy ki milyen vonatkozásban kerül velük kapcsolatba.
Ünnepe lett így ez a nap a halainknak, amit számon tartanak a halkutatással foglalkozók, a természetvédők, a haltermelők, a horgászok, az akvaristák, a halakkal foglakozó hatóságok és szakmai felügyeletek, a gasztronómusok, a művészek, a média és a halakat kedvelő emberek.
Az ünnep dátumának szakmai alapját az teremtette meg, hogy március 20-a csillagászati tél utolsó napja, és – a csuka kivételével, melynek ívása már zajlik – legfontosabb halfajaink most készülnek az ívásra, az új generáció útra bocsájtására.
A jeles nap a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) döntése alapján a 2022. évtől egyben a természetes vizeinkben a halakat óvó, vigyázó Halőrök Napja is.
„E jeles nap elsődleges célja a halak további népszerűsítése, mert megítélésünk szerint még ma sem mindig kapják meg a társadalomtól azt a figyelmet, amelyet jelentőségüknél fogva megérdemelnének. Ezen a napon, illetve e nap naptári környezetében valamennyi halakkal kapcsolatban álló, vagy azokkal akár csak érintőlegesen is foglalkozó szervezet a saját profiljának legjobban megfelelő módon hívhatja fel a figyelmet a halakra, azok megbecsülésére és a halakkal, az élőhelyekkel kapcsolatos általános és aktuális témák, feladatok jelentőségére. Ilyen szakmai felületek a jelentős hagyományokkal és tudományos háttérrel, szakmai tapasztalattal rendelkező, őshonos magyar halfajokra fókuszáló magyar halgazdálkodás és haltermelés, az akvakultúra, a halas kutatás-fejlesztés, a horgászat mint rekreációs tevékenység, a horgászsport és horgászturizmus, annak iparágai, az akvarista tevékenység vagy éppen az egészséges halfogyasztást is népszerűsítő minőségi halas gasztronómia – s minden olyan egyéb tevékenység, ahol a halakkal kapcsolatban állnak” – fogalmazott a Mohosz a Halak Napja rendezvény meghívójában.
A siófoki, központi eseményről – amelyen átadják „Az év Halőre” díjat, a „Címzetes vezető halőr” címeket – a Mohosz várhatóan 11 órától élő közvetítést ad Youtube-csatornáján.