A napfény számos jótékony hatást fejt ki a szervezetünkre: segít a D-vitamin termelésében, javítja a hangulatunkat, valamint erősíti az immunrendszerünket is. A napsugárzásnak ugyanakkor negatív hatásai is vannak, az UV-sugarak ugyanis károsíthatják a bőrünket, ha nem védekezünk megfelelően.
A napvédelem nemcsak nyáron, hanem egész évben fontos, hiszen az UV-sugárzás nemcsak a napsütésben, hanem felhős időben, télen és vízparton is elér minket. Vegyük sorra először az UV-sugárzás kockázatait!
Az UV sugárzás veszélyei
A klímaváltozás következtében az UV-sugárzás mértéke megnövekedett. Az UV-sugárzás csökkenti a bőr védekező képességét és fokozza a bőrrák kialakulásának veszélyét.
Az UV-A sugarak mélyre hatolnak a bőrben és ott fejtik ki hatásukat. A bőr ráncosodását, öregedését segítik elő. Ugyanakkor hozzájárulnak a pigmentfoltok és a bőr megereszkedéséhez.
Az UV-B sugarak a leégésért felelősek. A leégés gyulladást vált ki a bőrön, mely olykor igen fájdalmas tud lenni.
Védekezés
Elsősorban, ha tehetjük nyáron a dél környéki időszakban kerüljük a közvetlen napsugárzást. A napvédő krémet indulás előtt 20 perccel vigyük fel a bőrünkre. Legalább 15-ös faktorszámú terméket használjunk, de ha biztosra szeretnénk menni, akkor az 50-es faktorszámú krémet alkalmazzuk és 10:00 és 15:00 között kerüljük a közvetlen napsugárzást. Az „SPF” szám az UV-B sugárzás elleni védelem hatékonyságát mutatja meg számunkra. Válasszunk minőségi, kőolajszármazéktól mentes napvédő krémet.
Elengedhetetlen a hidratálás a bőrünk egészsége szempontjából, megakadályozva a bőr kiszáradását. Nyáron naponta legalább 3 liter vizet érdemes meginni. Az arc és a dekoltázs védelmére egész évben szükséges odafigyelni szervezetünk optimális működése miatt.
Strandolás alkalmával naponta többször kell bekenni magunkat. Ajánlott másfél óránként újra kenni bőrünket, főként, ha tengerben fürdünk, mert a sós víz leoldhatja a készítményt.
A bőr egészségét megtámogathatjuk különböző tápanyagokkal
C-vitamin – antioxidáns hatása semlegesíti a szabadgyököket. Nélkülözhetetlen védelmi szerepe van, immunerősítő.
Cink – hámosító és antibakteriális hatása van. Segíti a szerveet méregtelenítését, véd az oxidatív stressztől.
Likopin – erős antioxidáns, védi a szervezetet a rák kialakulásától.
E-vitamin – Csökkenti a napégés okozta bőrpírt és hidratálásban is szerepe van.
A-vitamin – segít az új bőrsejtek kialakulásában.
D-vitamin – immunerősítő, csökkenti a bőr gyulladásait.
B-vitamin család – sejtszinten támogatja az immunrendszert és specifikusan kifejti hatását a bőrön.
Szárnóczki Éva