Benyújtották a környezeti hatásvizsgálati dokumentációt, és ezennel megindult a környezetvédelmi hatósági engedélyezési eljárás a Ráckevei-Soroksári Duna (RSD) revitalizációs projektjében.
Fotó: Szárnóczki Éva
Nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé nyilvánította a kormány az RSD revitalizációjával összefüggő közigazgatási hatósági ügyeket, így például a környezet- és természetvédelmi, valamint a vízügyi eljárásokat.
A 2023 végére már befejezni tervezett projekt kapcsán augusztus 21-én nyújtották be a környezeti hatásvizsgálati dokumentációt. Ez azt jelenti, hogy megindult a környezetvédelmi hatósági engedélyezési eljárás.
A hírről a Városbarát 2310 Szigetszentmiklóson élünk Facebook-oldalon is beszámoltak, összefoglalva a legfontosabb feladatokat, amelyeket az RSD revitalizációja kapcsán terveznek megvalósítani.
Fotó: Szárnóczki Éva
A legfontosabb feladatok:
– iszapkotrás,
– mellékágak és az úszóláp rehabilitációja,
– népjóléti árok szennyező hatásának csökkentése,
– Dél-pesti Szennyvíztisztító Telep fejlesztése,
– az RSD élőhely-rehabilitációja,
– monitoring rendszertelepítése.
Fotó: Szárnóczki Éva
Dunaharaszti önkormányzatának hivatalos oldalán megjelent a Pest Vármegyei Kormányhivatal közleménye, amelyben részletezik a projektelemeket.
A Dél-Pesti Szennyvíztisztító Telep kapcsán például azt írják, hogy kétféle megoldás létezik, hogy csökkenjen az RSD-t ért terhelés, megszűnjenek a kedvezőtlen hatások. Az egyik, hogy a tisztított szennyvíz egy részét a Dunába vezetik, míg a másik, hogy építenek egy 16 hektáros területen egy úgynevezett rácsműtárgyat, „Wetland-szűrőmezőt”. Ez a hígított csapadékvíz kezelésére lenne alkalmas, helyben tartaná a vizeket és megfelelő biztonságot adna az RSD-nek.
Fotó: Szárnóczki Éva
Hogy melyik megoldás valósul meg, egyelőre kérdés, de véleményezni lehet a terveket írásban, és kérdéseket is lehet feltenni október 26-ig a zoldhatosag@pest.gov.hu címen, vagy postai úton levelet küldve a 1072, Budapest, Nagy Diófa utca 10-12. címre.
A Pest Vármegyei Kormányhivatal közleménye ITT érhető el.