A kajak a férfi csónakja, vadász hajója
A Kajak a férfi csónakja, vadász hajója
Az első kajakok fókabőrrel bevont bálnacsontokból, vagy favázas szerkezetekkel készültek. Először az inuit yupinépcsoport és az aleut népcsoport kezdte el a tavakon, folyókon és a part menti vizeken használni a Bering-tenger, a Jeges-tenger és a Csendes-óceán északi részén.
A favázas kajakokat a nyugat alaszkai eszkimók, a bálnacsontokból készült kajakokat a keleten élő inuitok részesítették előnyben.
A legrégebbi kajakot, ami 1577-ből maradt fenn, Münchenben az Öt Kontinens Múzeumban tekinthetjük meg.
A tengeri vadászatokon az őslakosok baidarkát használtak. A baidarka lehetett fedett, de áruszállításra a nyitott változatot alkalmazták.
A nagyméretű tengeri kenut az umiakot, fókabőrrel borították be és egytollú evezőlapáttal hajtották akár többen is.
Már ekkor is használtak védőruházatot (tuilik), mely megvédte őket attól, hogy a víz bejusson a hajótestbe.
Minden kajak más és más méretű volt. A kajakméretek kialakításánál figyelembe vették a kajakos kinyújtott karjának fesztávolságát, ezt megháromszorozták és csípőjének méretét, melyhez kétoldalt egy-egy ökölnyit adtak hozzá.
Az egyszemélyes kajakok általában 5,2 méter hosszúak, 51-56 cm szélesek és 18 cm mélységűek voltak.
Aranyérmeink
A Nemzeti Kajak-Kenu Szövetséget 1924. január 19-20-án alapították Koppenhágában és 1933 óta rendeznek világversenyeket.
A nyári olimpiai játékok kapcsán meg kell említenünk a női olimpiai bajnok kajakozónkat: Kozák Danutát, aki 5 aranyérmet szerzett és a két legsikeresebb olimpiai férfi kajakozónkat: Kammerer Zoltánt és Storcz Botondot akik 3 aranyéremmel büszkélkedhetnek.
Az eszkimó forduló
Ha a hajótest hosszanti tengelye körül 180 fokkal elfordul, más szóval a kajakos fejjel lefelé beleborul a vízbe, akkor a csípőjét mozgatva, a felsőteste és evezője segítségével visszabillenti a hajót az eredeti helyzetbe.

Ha nem sikerül az eszkimó forduló, akkor kiúszhatunk kajakunkkal a partra.
Kajakok ma
A kajakok stabilitása
A stabilitás esetén beszélhetünk elsődleges és másodlagos stabilitásról.
Elsődleges stabilitás: a hajó normál siklási helyzetében érezhető.
- A nyugodt, csendes vízfelületen a sík fenekű hajótest,
- a hullámos, tengeri körülmények esetén a V alj ad nagyobb stabilitást.
Másodlagos stabilitás: a kajak kimozdul oldal irányba.
Ebben az esetben a megfelelő ívelés adhat jó stabilitást.
A V alj instabilabb, hosszabb tanulást igényel, viszont előfordul olyan tengeri, vagy túra kajak, melyek a V kialakítással is stabilak.
A versenykajakok esetében beszélhetünk a legnagyobb instabilitásról, ebben az esetben a test alaklja U-hoz, vagy lekerekített V-hez hasonló.

Ma már számos kajakfajtát különböztetünk meg. Lehetnek tengeri, verseny, vadvízi, szabadidős, szlalom és szörf kajakok.
A vadvízi kajakok rövidebbek a könnyebb manőverezés miatt. Hosszuk maximálisan 2,4 méter.
A szabadidős kajakok hossza 2,7-4,3 méter, mert itt a stabilitás a fontos. A beülő részük szélesebb, ezért stabilabbak, sebességük viszont alacsonyabb. Békésebb vizeken, kis sodrású folyókon, tavakon, védett öblökben érdemes használni őket.
A gyorsasági, síkvízi kajakok szélessége típustól függ. Hosszuk: K1-520 cm, K2-650 cm, K4-1100 cm.
Versenykajak fajtái: MK1, MK2, MK4, K1, K2, K4.
Felfújható kajakok
A felfújható kajakok esetében ismerünk textil, külső borítás nélküli, Dropstich technológiával készült és packraft kajakot.
A textil borítású kajakok akár egy nagy hátizsákban is elférnek. Nagy a stabilitásuk és kicsi a sebességük. Használat után meg kell szárítani őket.
A külső borítás nélküli kajakokat nem kell külön szárítani, elég szárazra törölni őket. Drágábbak, mint az előbb említett kajakok, viszont kisebb a csomag tömege és mérete. Az anyag készül más nagy ellenállású borítással.
A DS technológiával készült kajakok ára a két kajak közé esik. A SUP-ok gyártásához hasonló technológiával készülnek, nagyobb méret és a merevfalú társaikhoz hasonló stabilitás jellemzi őket.
A Packraft kajakokra a legkisebb csomagméret és súly jellemző. Előfordul, hogy némelyik kajak 3 kg-nál kisebbek és egy 15 l-es táskában is elférnek. Jó stabilitás és alacsonyabb sebesség jellemző rájuk.
Az inuit kajakokhoz hasonlóan készülnek a skin-on-frame kajakok. Egy fa-, vagy alumínium vázra vízálló szövetet húznak.
Léteznek hibrid technológiával gyártott, kajakok, melyeknek pl. csak az alja DS megoldású.
Különlegességek
Az origami kajakok hajtogatható, általában ellenálló műanyagból készülőkajakok. Könnyűek és 60 cm x 100 cm-es lapra is összehajthatóak.
A szétszedhető kajakok csapok és csavarok segítségével rakhatóak össze. Anyaguk ellenálló PE anyag és egyes moduljai önmagukba rakva minimális helyet igényelnek.
A kajakozás hatása az emberi szervezetre
Javítja az állóképességet, a koncentrációképességet. A szabadban történő mozgás hatására a D-vitamin termelődés fokozódik, segít a testsúlycsökkentésben, csökkenti a stresszt. Az evezés során a kar izmai, a vállizmok, a hátizmok, a hasizmok, a mellizmok és a láb és törzs izmai részt vesznek a munkában. Jó hatással van az ember közérzetére. Mindemellett a természet közelsége, szépsége feltölt bennünket.

Szárnóczki Éva